- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Float | 0.3594 in |
| Collar No. | SN107K |
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Series | SAOL Series |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing Width | 4 3/4 in |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | SMN107KS |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Base Width | 2 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Housing No. | A-4779 |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 16.74 LB |
| EAN or UPC | 87796059337 |

