- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40134 |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796059726 |

