- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Fans and blowers
- Agriculture
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Housing No. | T-40134 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 5 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 5 21/32 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Weight | 4.03 LB |
| EAN or UPC | 87796059726 |

