- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA104RRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40130 |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Weight | 3.13 LB |
| EAN or UPC | 87796058620 |

