- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Housing No. | T-40130 |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA104RRB |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Housing Width | 0.9688 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Weight | 3.13 LB |
| EAN or UPC | 87796058620 |

