- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA103RRB2 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 2.276 LB |
| EAN or UPC | 87796058637 |

