- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA103RRB2 |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Weight | 2.276 LB |
| EAN or UPC | 87796058637 |

