- 1.125" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA102RRB |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40130 |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Housing Width | 0.8438 in |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Weight | 2.356 LB |
| EAN or UPC | 87796057760 |

