- 1.125" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
- Fans and blowers
| Housing Width | 0.8438 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GYA102RRB |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Shaft Dia. | 1.125 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 0.5625 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing No. | T-40130 |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 2.356 LB |
| EAN or UPC | 87796057760 |

