- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Housing No. | T-40164 |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Weight | 4.604 LB |
| EAN or UPC | 87796060098 |

