- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing No. | T-40164 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 4.604 LB |
| EAN or UPC | 87796060098 |

