- 1 15/16" Shaft, 4 3/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Dynamic Load Rating | 8800 lbf |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Housing No. | T-40166 |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796060791 |

