- 1 15/16" Shaft, 4 3/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 8800 lbf |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-40166 |
| Weight | 5.0 LB |
| EAN or UPC | 87796060791 |

