- 0.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Overall Width | 1 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Bearing Insert | GYA008RRB |
| Housing Length | 3 in |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40124 |
| End Type | Open End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 in |
| Weight | 1.129 LB |
| EAN or UPC | 87796056329 |

