- 0.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Housing Height | 3 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40124 |
| Housing Length | 3 in |
| Overall Width | 1 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA008RRB |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Shaft Dia. | 0.5 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Weight | 1.129 LB |
| EAN or UPC | 87796056329 |

