- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GYA103RRB |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-40130 |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Weight | 2.294 LB |
| EAN or UPC | 87796058194 |

