- 1.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Housing No. | T-40130 |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Dynamic Load Rating | 4800 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 3 1/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 4 1/4 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA103RRB |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Length | 4 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Weight | 2.294 LB |
| EAN or UPC | 87796058194 |

