- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Housing No. | T-40164 |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Weight | 4.494 LB |
| EAN or UPC | 87796060340 |

