- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 5 53/64 in |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4 1/8 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Housing Height | 5 3/8 in |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| Housing Length | 5 3/8 in |
| Housing No. | T-40164 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Weight | 4.494 LB |
| EAN or UPC | 87796060340 |

