- 1 3/8" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Bearing Insert | GYA106RRB |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40132 |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 2.976 LB |
| EAN or UPC | 87796058934 |

