- 1 3/8" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing No. | T-40132 |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.375 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA106RRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Weight | 2.976 LB |
| EAN or UPC | 87796058934 |

