- 1 7/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| End Type | Open End |
| Housing Material | Cast Iron |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Housing No. | T-40132 |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 2.958 LB |
| EAN or UPC | 87796059351 |

