- 1 7/16" Shaft, 3 5/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 0.5938 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 3 5/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 4 5/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Dynamic Load Rating | 6400 lbf |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing No. | T-40132 |
| Housing Height | 4 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 2.958 LB |
| EAN or UPC | 87796059351 |

