- 1" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
- Agriculture
| Housing No. | T-40128 |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| Bolt Circle Dia. | 3 7/8 in |
| End Type | Open End |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 1.564 LB |
| EAN or UPC | 87796057500 |

