- 1" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Food processing
- Conveyors
- Fans and blowers
- Agriculture
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Circle Dia. | 3 7/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Seal Type | Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 3450 lbf |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing No. | T-40128 |
| Housing Height | 3 3/4 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 3 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 2 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Weight | 1.564 LB |
| EAN or UPC | 87796057500 |

