- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Bearing Insert | GYA203RRB |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40168 |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 6.942 LB |
| EAN or UPC | 87796061392 |

