- 2.1875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bearing Insert | GYA203RRB |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Shaft Dia. | 2.1875 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Housing No. | T-40168 |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 6.942 LB |
| EAN or UPC | 87796061392 |

