- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Material | Cast Iron |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Bearing Insert | GYA200RRB |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing No. | T-40168 |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Weight | 7.178 LB |
| EAN or UPC | 87796061033 |

