- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1.8906 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Width | 1.2188 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Dynamic Load Rating | 10800 lbf |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Flange Thickness | 0.7188 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Height | 6 3/8 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 7 1/4 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Length Through Bore | 1.8281 in |
| Housing Length | 6 3/8 in |
| Bearing Insert | GYA200RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing No. | T-40168 |
| Weight | 7.178 LB |
| EAN or UPC | 87796061033 |

