- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Housing No. | T-40166 |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA115KRRB2 |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Weight | 4.902 LB |
| EAN or UPC | 87796111318 |

