- 2" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing No. | T-40166 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Housing Length | 5 5/8 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 5 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA115KRRB2 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| End Type | Open End |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 2 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 4 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Weight | 4.902 LB |
| EAN or UPC | 87796111318 |

