- 0.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Length | 3 3/8 in |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.4219 in |
| End Type | Open End |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.0625 in |
| Bearing Insert | GYA012RRB |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/2 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing No. | T-40126 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 3.536 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Width | 3/4 in |
| Housing Height | 3 3/8 in |
| Weight | 1.128 LB |
| EAN or UPC | 87796056824 |

