- 0.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 3/8 in |
| Housing Width | 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Material | Cast Iron |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.75 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Dynamic Load Rating | 3200 lbf |
| Length Through Bore | 1.0625 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Housing Length | 3 3/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 3.536 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.4219 in |
| Bearing Insert | GYA012RRB |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Housing No. | T-40126 |
| Overall Width | 1 1/8 in |
| Weight | 1.128 LB |
| EAN or UPC | 87796056824 |

