- 0.625" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 3 in |
| Overall Width | 1 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Bearing Insert | GYA010RRB |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40124 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Housing Length | 3 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Weight | 0.83 LB |
| EAN or UPC | 87796056442 |

