- 0.625" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJ flange cartridges are furnished assembled and ready for mounting by means of four bolts through the flange. SCJ Series are ideal for applications where minimum shaft length is required.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing No. | T-40124 |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 7/16 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Overall Width | 1 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GYA010RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 3 in |
| Housing Height | 3 in |
| Style | 4-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 4-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 0.625 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Circle Dia. | 3 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Width | 0.7031 in |
| Bolt Hole Spacing | 2 1/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Weight | 0.83 LB |
| EAN or UPC | 87796056442 |

