- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 6 3/4 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5.6563 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Housing No. | T-40146 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Overall Width | 1.6094 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Spacing | 5.6563 in |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Weight | 3.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059733 |

