- 1.5" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Overall Width | 1.6094 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Length Through Bore | 1.5469 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Circle Dia. | 5.6563 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Housing Length | 6 3/4 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.0313 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.5 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-40146 |
| Inch/Metric | Inch |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 5.6563 in |
| Bearing Insert | GYA108RRB |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Height | 4 1/8 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 3.73 LB |
| EAN or UPC | 87796059733 |

