- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Housing No. | T-21548PS |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GYA103RRB3 |
| Weight | 2.604 LB |
| EAN or UPC | 87796058644 |

