- 1 1/4" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Overall Width | 2.0938 in |
| Housing No. | T-21548PS |
| Seal Type | Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 1.3438 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| Bearing Insert | GYA103RRB3 |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Weight | 2.604 LB |
| EAN or UPC | 87796058644 |

