- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| End Type | Open End |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Overall Width | 1 9/16 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Housing Height | 3 3/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796058651 |

