- 1.25" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Overall Width | 1 9/16 in |
| Bolt Hole Spacing | 4.5938 in |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 3/16 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Shaft Dia. | 1.25 in |
| Bolt Circle Dia. | 4.5938 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 1.792 LB |
| EAN or UPC | 87796058651 |

