- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Housing No. | T-40170 |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Overall Width | 1.7188 in |
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Weight | 4.432 LB |
| EAN or UPC | 87796060104 |

