- 1.6875" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Housing No. | T-40170 |
| Inch/Metric | Inch |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bearing Insert | GYA111RRB |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Weight | 4.432 LB |
| EAN or UPC | 87796060104 |

