- 1.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Style | 2-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Housing No. | T-40172 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/16 in |
| End Type | Open End |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Housing Height | 4 9/16 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Weight | 4.542 LB |
| EAN or UPC | 87796060784 |

