- 1.9375" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bearing Insert | GYA115RRB |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing No. | T-40172 |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 4 9/16 in |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.6719 in |
| Overall Width | 1 13/16 in |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Spacing | 6 3/16 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bolt Circle Dia. | 6 3/16 in |
| Flange Thickness | 0.6563 in |
| Shaft Dia. | 1.9375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Seal Type | Contact Seals |
| Weight | 4.542 LB |
| EAN or UPC | 87796060784 |

