- 1 3/16" Shaft, 4.594" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| End Type | Open End |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Housing No. | T-21548PS |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | GYA103RRB |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 4.594 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Weight | 1.816 LB |
| EAN or UPC | 87796058200 |

