- 1 3/16" Shaft, 4.594" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bolt Hole Size | 0.4531 in |
| Housing Length | 5 9/16 in |
| Length Through Bore | 1.2813 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Height | 3 1/8 in |
| Housing No. | T-21548PS |
| Bolt Hole Spacing | 4.594 in |
| Bolt Circle Dia. | 4 19/32 in |
| Duty | Normal-Duty |
| End Type | Open End |
| Overall Width | 1.3438 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Insert | GYA103RRB |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Inch/Metric | Inch |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Width | 0.8438 in |
| Shaft Dia. | 1.1875 in |
| Flange Thickness | 0.5313 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Weight | 1.816 LB |
| EAN or UPC | 87796058200 |

