- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing No. | T-40170 |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| End Type | Open End |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Lubrication | Relubricatable |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Housing Material | Cast Iron |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Weight | 4.34 LB |
| EAN or UPC | 87796060319 |

