- 1.75" Shaft, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Length Through Bore | 1.6563 in |
| Shaft Dia. | 1.75 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Duty | Normal-Duty |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5.8438 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Bolt Circle Dia. | 5.8438 in |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Seal Type | Contact Seals |
| Overall Width | 1.7188 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Housing No. | T-40170 |
| Flange Thickness | 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | GYA112RRB |
| Housing Width | 1 1/8 in |
| Weight | 4.34 LB |
| EAN or UPC | 87796060319 |

