- 1 7/16" Shaft, 5 1/8" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Insert | GYA107RRB |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Housing Width | 0.9688 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| Flange Thickness | 9/16 in |
| Overall Width | 1 1/2 in |
| Bolt Hole Size | 0.5156 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Length | 6 1/8 in |
| Housing No. | T-40144 |
| Seal Type | Contact Seals |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Length Through Bore | 1.4375 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Height | 3 5/8 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Spacing | 5 1/8 in |
| Bolt Circle Dia. | 5 1/8 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.438 LB |
| EAN or UPC | 87796059368 |

